DŻEM MORELOWO-ŚLIWKOWY

Pyszny, domowy dżem z moreli i śliwek, niezbyt słodki, idealny na kanapki. Poniżej przepis plus kilka ciekawych porad i pomysłów na dodatki. Do dżemu wykorzystuję niezbyt słodkie owoce, dość twarde, bowiem moja rodzina wybiera mniej słodkie przetwory. To dżem, który warto przygotować i podać do tostów, grzanek, naleśników czy gofrów. Zapraszam na prosty i niezwykle smaczny dżem morelowo-śliwkowy.

Dżem morelowo-śliwkowy


SKŁADNIKI:

  • 450 g moreli
  • 1500 g śliwek
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • ½ szklanki cukru
  • opcja: 4 łyżki cukru żelującego

Uwagi do przepisu:

Owoce ważone były przed wypestkowaniem.

Przepis jest na słoiki o pojemności:
– 6 x 160 ml
– 1 x 150 ml.

Do dżemu można dodać więcej cukru, w zależności od upodobań i słodkości użytych owoców, warto spróbować przed zamknięciem dżemu do słoików.

Jeśli lubisz możesz dodać do gotującego się dżemu łyżeczkę pasty waniliowej, większą szczyptę suszonego imbiru, galaretkę o smaku cytrynowym (proszek) lub kilka goździków, ze 2-3 wystarczą.

Dżem gotuję na mniejszej mocy palnika przez 2 godziny – można krócej. Wszystko zależy od dojrzałości i twardości wybranych owoców oraz wielkości kawałków, na jakie je pokroisz.

Słoików nie pasteryzuję. Wlewam gorący dżem do słoików, zamykam szczelnie i odwracam do góry dnem. Układam je i przykrywam bawełnianą, grubszą ściereczką. Gdy całkowicie ostygną przewracam na właściwą stronę, wieczko powinno być wklęsłe – jeśli nie – lekko je wtykam palcem.
Jeśli wolisz, możesz pasteryzować słoiki ok. 20 minut.


PRZYGOTOWANIE:

Owoce myję, układam w garnku.

Owoce pozbawiam pestek, kroję na kawałki – mniejsze lub większe, jak wolisz. Ja lubię wyczuwalne kawałki owoców w dżemie, szczególnie owocowym.

Pokrojone morele i śliwki zasypuję ½ szklanki cukru oraz 2 łyżki soku z cytryny. Wstawiam na średnią moc palnika. Gdy owoce zaczynają „bulgotać” i puszczają sok, zmniejszam moc na mniejszą.

Dżem gotuję 2 godziny, bez przykrycia, często mieszam.

Po 1,5 godzinie wsypuję (opcja) cukier żelujący, mieszam.

Gotowy dżem wlewam łyżką do czystych, wyparzonych słoiczków. Układam je na bawełnianej ściereczce do góry dnem, przykrywam drugą ściereczką. Odstawiam na bok do całkowitego wystudzenia.

Odwracam, wieczka powinny być wklęsłe. Jeśli nie, lekko wtykam je palcem. Słoiki można dodatkowo pasteryzować przez 20 minut w gorącej wodzie wlanej do połowy wysokości słoiczków.

Smacznego 😉Zasmakuj Kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *